Vývojový inženýr a aktivní sportovec
1) Kdy ses poprvé dozvěděl o značce Daikin?
O společnosti Daikin jsem se dozvěděl v roce 2011 od spolužáka, který tu byl v té době na pozici Trainee ve výrobním inženýringu. Obdobná pozice byla tehdy vypsána i pro Vývojové oddělení, a tak jsem se přihlásil do výběrového řízení.
První pohovor jsem absolvoval se zástupcem personálního oddělení a jedním budoucím kolegou. Pohovor se nesl v přátelském duchu s občasnými dotazy na životopis a také na mé technické znalosti. Na druhém setkání jsem se dozvěděl detailnější informace o vývojovém oddělení a také to, co je ode mne očekáváno. Tento pohovor pro mne byl velmi náročný, protože se vedl v angličtině s japonským manažerem. Na pozici Trainee jsem strávil přibližně rok a měl jsem možnost spolupracovat s kolegy napříč oddělením na různých úkolech. Po dokončení vysoké školy jsem nastoupil na stálý pracovní poměr jako vývojový inženýr.
2) Neuvažoval jsi i o jiné kariérní variantě?
Zvažoval jsem samozřejmě i jiné možnosti. Pro Daikin jsem se rozhodl, protože už jsem znal pracovní prostředí i kolektiv a také mi vyhovovaly nástupní podmínky.
3) Jaká je Tvá dosavadní cesta firmou a změnilo se od té doby Vývojové oddělení?
Oddělení se od mého nástupu hodně změnilo. Výrazně se rozrostlo a tým nejbližších spolupracovníků se během té doby značně obměnil. Začátek nebyl jednoduchý, byla to pro mne první velká zkušenost s databázemi výkresů. Musel jsem pochopit, jak se sdílí technická dokumentace s ostatními pobočkami v rámci skupiny Daikin.
Frekvence a náročnost projektů se průběžně navyšuje, ale o to jsou nové projekty zajímavější. Nyní běží více projektů současně a časové milníky jsou velice těsné.
Za největší osobní úspěch považuji letošní povýšení na pozici Senior Engineera, čehož si velmi vážím.

4) Co Tě na Tvé práci nejvíce baví?
Především to, že se nejedná o monotónní práci u počítače. Máme možnost si sami připravovat prototypové jednotky, od výroby jednotlivých dílů až po funkční celek. Podíval jsem se i do Japonska v rámci školení, které bylo zaměřené na problematiku akustiky našich klimatizačních jednotek. Školení bylo pojato jako „mini projekt“. Ve skupinách jsme řešili přidělenou reklamaci od zákazníka, prováděli potřebné měření a analýzy k detailní identifikaci problému a zajistili jeho odstranění.
5) Jaký byl doposud Tvůj nejzajímavější vývojový projekt?
Každý projekt je něčím zajímavý a u každého se objeví nějaký problém, se kterým nepočítáte a který je třeba nějakým způsobem vyřešit. Nejsložitější projekt pro mne byl vývoj venkovní jednotky RXM71, která jako první dostala nový typ kompresoru. Těsně před koncem projektu se objevily problémy a ve velmi krátké době jsme museli kompletně změnit vnitřní strukturu potrubí.
6) Jak bys charakterizoval tým kolegů a kolegyň ve vývojovém oddělení?
Pracujeme v mladém kolektivu. Nese to sebou výhody i nevýhody, ale mně to vyhovuje. Dokážeme se sejít i mimo pracovní dobu, posedět a pokecat nejen o práci. Nejraději mám naše pravidelné letní grilování.
7) Jak ventiluješ pracovní zatížení v osobním životě?
Přes zimu se závodně věnuji lednímu hokeji. V létě si volný čas nejraději užívám na motorce. V průběhu celého roku se pak s kolegy pravidelně scházíme na florbal a nohejbal.